Nawadnianie upraw polowych

Nawadnianie upraw polowych

Nawadnianie upraw polowych

Do nawadniania upraw polowych używa się: ramion zraszających, zraszaczy polowych, mikrozraszaczy, taśm i linii kroplujących, kroplowników indywidualnych. O tym, które z wymienionych urządzeń znajduje zastosowanie w projektowanym systemie nawadniającym decyduje rodzaj uprawy.

Ramiona deszczujące

Stosowane są głównie do nawadniania krzewów w szkółkach roślin ozdobnych. Zapewniają bardzo dużą dokładność podlewania. Duży wybór modeli i opcji pozwala na dobór deszczowni „na miarę”. Belka zraszająca może być wyposażona w jeden lub kilka typów dysz zraszających. Opcjonalnie — belka z dyszami do oprysków. Ramię napędzane silnikiem elektrycznym z płynną regulacją prędkości jazdy porusza się po szynie jezdnej. Ramię posiada własny panel kontrolny umożliwiający sterowanie czasem i trybem pracy.

Opis urządzenia

DSC00057
blank

Zraszacze polowe

Stosowane są do nawadniania polowych upraw warzywnych, szkółek roślin ozdobnych i szkółek leśnych oraz do ochrony antyprzymrozkowej w sadach i na plantacjach. Zraszacze polowe występują w wersji plastikowej i mosiężnej oraz w wersji sektorowej i pełnoobrotowej. Zasięg działania zraszaczy wynosi od kilku do kilkudziesięciu metrów.

Strony katalogowe

Ochrona antyprzymrozkowa | Mikrozraszacze FLIPPER do ochrony antyprzymrozkowej

Zraszacze polowe wykorzystywane są także do deszczowni przenośnej firmy IRIRFRANCE, składającej się z 6-metrowej długości rur PE Ø 50 mm, łączonych na zatrzaski, o łącznej długości do 90 m.

Opis systemu

Mikrozraszacze

Stosowane są głównie do zraszania roślin w ciennikach w szkółkach i centrach ogrodniczych. Mikrozraszacze montowane są w pozycji odwróconej (podwieszane do rury). Do zraszania używa się wkładek zraszających w postaci wirników i dysz o różnej wydajności wody. Mikrozraszacze pracujące w pozycji odwróconej powinny być wyposażone w antykapacze.

Przewodnik po mikrozraszaczach podwieszanych | Strony katalogowe

Zdjęcia 067
Polowe - taśmy kroplujące

Taśmy kroplujące

Stosowane są do nawadniania sezonowych upraw rzędowych (np. ogórki, pomidory, papryka, truskawki). Taśma kroplująca to cienkościenna rura polietylenowa (grubość ścianki 0,2 — 0,4 mm), o średnicy 17 mm, która posiada kroplowniki emitujące wodę przyklejone do ścianki przewodu w stałej rozstawie. Taśma pracuje przy bardzo niskim ciśnieniu roboczym.

Strony katalogowe

Linie kroplujące

Stosowane są do nawadniania wieloletnich upraw rzędowych (na plantacjach krzewów owocowych, w sadach). Linia kroplująca to grubościenna rura polietylenowa (grubość ścianki 0,9 — 1,2 mm), o średnicy 16 lub 20 mm, która posiada kroplowniki emitujące wodę zatopione w ściance przewodu w stałej rozstawie. Linie kroplujące występują w dwóch rodzajach: bez kompensacji ciśnienia lub z kompensacją ciśnienia. Kompensacja ciśnienia zapewnia jednakowy wypływ wody z każdego kroplownika oraz pozawala na układanie dłuższych ciągów.

Strony katalogowe

blank
Zdjęcia 042

Kroplowniki indywidualne

Stosowane są głównie do nawadniania roślin w dużych pojemnikach w szkółkach i centrach ogrodniczych. Kroplownik indywidualny to element emitujący wodę wkłuwany w rurę polietylenową w dowolnym miejscu. Rozstaw kroplowników na rurze uzależniony jest od rozstawy pojemników. Kroplowniki indywidualne mogą być dodatkowo wyposażone w dwójniki lub czwórniki kompletne (z wężykami 0.7 m zakończonymi końcówkami do wbijania w grunt), za pomocą których z jednego kroplownika można rozdzielić wodę na dwa lub cztery punkty kapiące.

Strony katalogowe

Pozostałe elementy systemu nawadniającego, jak: sterowanie automatyczne, filtracja wody, nawożenie, elementy połączeniowe, zbiorniki na wodę itd., stosowane także w systemach na innych obiektach, opisane zostały w zakładce OSPRZĘT NAWADNIANIA.

Uwaga: poprawne działanie każdego systemu nawadniającego zależy od właściwego doboru poszczególnych urządzeń na etapie projektowania. Aby uniknąć strat związanych z wadliwym działaniem zainstalowanego systemu zawsze powierzaj wykonanie projektu specjaliście. Niepoprawne działanie elementów systemu często wynika z błędów projektowych, a nie z wad zastosowanych urządzeń.

Masz pytania? Zadzwoń do nas +48 (22) 336 90 40 lub
Napisz do nas