Nawadnianie upraw pod osłonami

Zdjęcia 062

Nawadnianie upraw pod osłonami

Do nawadniania upraw pod osłonami używa się: ramion zraszających, mikrozraszaczy, taśm i linii kroplujących, kroplowników indywidualnych. O tym, które z wymienionych urządzeń znajduje zastosowanie w projektowanym systemie nawadniającym decyduje rodzaj uprawy.

Ramiona deszczujące

Stosowane są głównie do nawadniania roślin w małych pojemnikach (np. rozsad warzyw, ukorzeniania sadzonek w szkółkach leśnych). Zapewniają bardzo dużą dokładność podlewania. Ramię deszczujące to urządzenie napędzane silnikiem elektrycznym, poruszające się po podwieszonej do konstrukcji cieplarni szynie jezdnej. Może posiadać kilka rodzajów dysz nawadniających, w tym zamgławiacze do schładzania roślin. Za pomocą ramienia można realizować nawożenie dolistne i prowadzić zabiegi ochronne. Ramię może posiadać sterownik do programowania czasów pracy lub może być uruchamiane sygnałem zewnętrznym, np. z komputera klimatycznego.

Opis urządzenia

DSC00013
GREEN MIST

Mikrozraszacze

Stosowane są do zraszania roślin lub zamgławiania, czyli podnoszenia wilgotności powietrza. Montowane są w pozycji odwróconej (podwieszane do rury). Do zraszania używa się wkładek zraszających w postaci wirników i dysz o różnej wydajności wody. Do zamgławiania używa się wkładek zamgławiających i dysz o jak najmniejszej wydajności wody. Mikrozraszacze pracujące w pozycji odwróconej powinny być wyposażone w antykapacze.

Przewodnik po mikrozraszaczach podwieszanych | Strony katalogowe

Taśmy kroplujące

Stosowane są do nawadniania sezonowych upraw rzędowych w gruncie (np. ogórki, pomidory, papryka, truskawki), a także do nawadniania mat podsiąkowych. Taśma kroplująca to cienkościenna rura polietylenowa (grubość ścianki 0,2 — 0,4 mm), o średnicy 17 mm, która posiada kroplowniki emitujące wodę przyklejone do ścianki przewodu w stałej rozstawie. Taśma pracuje przy bardzo niskim ciśnieniu roboczym.

Strony katalogowe

35
3 NAWODNIENIA KROPLOWE 1a

Linie kroplujące

Stosowane są do nawadniania wieloletnich upraw rzędowych w gruncie (np. róże). Linia kroplująca to grubościenna rura polietylenowa (grubość ścianki 0,9 — 1,2 mm), o średnicy 16 mm , która posiada kroplowniki emitujące wodę zatopione w ściance przewodu w stałej rozstawie. Linie kroplujące występują w dwóch rodzajach: bez kompensacji ciśnienia lub z kompensacją ciśnienia. Kompensacja ciśnienia zapewnia jednakowy wypływ wody z każdego kroplownika oraz pozawala na układanie dłuższych ciągów.

Strony katalogowe

Kroplowniki indywidualne

Stosowane są głównie do nawadniania roślin w pojemnikach i uprawach bezglebowych w produkcji ogrodniczej. Kroplownik indywidualny to element emitujący wodę wkłuwany w rurę polietylenową w dowolnym miejscu. Rozstaw kroplowników na rurze uzależniony jest od rozstawy roślin. Kroplowniki indywidualne mogą być dodatkowo wyposażone w dwójniki lub czwórniki kompletne (z wężykami 0.7 m zakończonymi końcówkami do wbijania w grunt), za pomocą których z jednego kroplownika można rozdzielić wodę na dwa lub cztery punkty kapiące.

Strony katalogowe

Pod osłonami - kroplowniki indywidualne

Pozostałe elementy systemu nawadniającego, jak: sterowanie automatyczne, filtracja wody, nawożenie, elementy połączeniowe, zbiorniki na wodę itd., stosowane także w systemach na innych obiektach, opisane zostały w zakładce OSPRZĘT NAWADNIANIA.

Uwaga: poprawne działanie każdego systemu nawadniającego zależy od właściwego doboru poszczególnych urządzeń na etapie projektowania. Aby uniknąć strat związanych z wadliwym działaniem zainstalowanego systemu zawsze powierzaj wykonanie projektu specjaliście. Niepoprawne działanie elementów systemu często wynika z błędów projektowych, a nie z wad zastosowanych urządzeń.

Masz pytania? Zadzwoń do nas +48 (22) 336 90 40 lub
Napisz do nas