Nawadnianie terenów zieleni

Nawadnianie terenów zieleni_2

Do nawadniania terenów zieleni używa się:

  • zraszaczy wynurzalnych
  • mikrozraszaczy
  • linii kroplujących
  • kroplowników indywidualnych
  • systemów nawadniania dokorzeniowego.

O tym, które z wymienionych urządzeń znajduje zastosowanie w projektowanym systemie nawadniającym decyduje szata roślinna obiektu.

Zraszacze wynurzalne

Stosowane są do nawadniania trawników. Zraszacz instalowany jest w gruncie na głębokości równej jego wysokości, dzięki czemu góra zraszacza znajduje się równo z poziomem terenu. Część wynurzalna wysuwa się z obudowy, pod wpływem ciśnienia wody, tylko na czas podlewania. Sprawia to, że zraszcze nie przeszkadzają w koszeniu trawy i są niewidoczne dla otoczenia.

Zraszacze wynurzalne dzielą się na:

  • zraszacze statyczne (głowice deszczujące)
  • zraszacze rotacyjne
01-TZ-04
Dysze_statyczne

Zraszacze statyczne (głowice deszczujące) składają się z obudów, do których należy dobrać odpowiednie dysze. Dysze mogą być statyczne lub rotacyjne.

Dysze statyczne emitują wodę w postaci płaszcza wodnego w wyznaczonym sektorze działania. Występują w wersji ze stałym lub regulowanym sektorem zraszania. Posiadają zasięg od 1 do 5,5 m. Występują też dysze specjalne, nawadniające obszar w kształcie prostokąta.

Strony katalogowe | Video

Dysze rotacyjne emitują wodę w postaci strużek wodnych obracających się w wyznaczonym sektorze działania. Występują w wersji ze stałym lub regulowanym sektorem zraszania. Posiadają zasięg od 3 do 10,5 m. Występują też dysze specjalne, nawadniające obszar w kształcie prostokąta. Dysze rotacyjne ze względu na mniejszy przepływ wody mogą być stosowane tam, gdzie występuje źrodło wody o małej wydajności.

Strony katalogowe | Video

Dysze_rotacyjne
Zraszacze_rotacyjne

Zraszacze rotacyjne emitują wodę w postaci strumienia wodnego obracającego się w wyznaczonym sektorze działania. Głowica zraszacza obraca się dzięki zespołowi przekładni napędzanych ciśnieniem wody. Występują w wersji sektorowej i pełnoobrotowej. Posiadają zasięg od 5 do 15 m.

Strony katalogowe | Video

Mikrozraszacze

Stosowane są do nawadniania rabat kwiatowych, skalniaków itp. Mikrozraszacz składa się z wymiennej dyszy i wkładki rozpryskowej, mocowanych na szpilce plastikowej o wysokości ok. 30 cm, wbijanej w grunt. Woda do mikrozraszacza doprowadzana jest za pomocą wężyka. Występuje szereg dysz i wkładek rozpryskowych, z których można złożyć zestaw w wersji sektorowej lub pełnoobrotowej, o zasięgu od 1 do 5,5 m.

Strony katalogowe

01-TZ-11
01-TZ-13

Linie kroplujące

Stosowane są do nawadniania żywopłotów i innych nasadzeń roślinnych. Linia kroplująca to rura polietylenowa o średnicy 16 mm, z wbudowanymi kroplownikami emitującymi wodę. Kroplowniki posiadają rozstawę od 30 do 50 cm. Linie kroplujące układa się wzdłuż nasadzeń roślinnych w tej samej rozstawie. Występują modele naziemne – do układania na powierzchni gruntu oraz podziemne – do układania pod powierzchnią gruntu. Model podziemny posiada kroplowniki zabezpieczone przed zarastaniem korzeniami. Linie dzielą się też na modele z kompensacją ciśnienia i bez kompensacji ciśnienia. Kompensacja ciśnienia zapewnia stały wypływ wody z kroplowników na całej długosci linii, możliwość stosowania dłuższych ciągów nawadniających, a także możliwość stosowania w terenie o zróżnicowanej rzeźbie. Nawadnianie kroplowe jest najoszczędniejszym sposobem nawadniania ze względu na brak parowania (dawkowanie wody bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin) oraz brak strat wody na nawadnianie między rzędami.

Strony katalogowe

Kroplowniki indywidualne

To drugi rodzaj nawadniania kroplowego. Stosowane są tam, gdzie zastosowanie linii kroplującej jest nieuzasadnione z punktu widzenia praktycznego lub ekonomicznego, m.in. do nawadniania roślin w skrzyniach lub pojemnikach, roślin sadzonych w dużej i nieregularnej rozstawie itp. Kroplownik indywidualny to element emitujący wodę, wkłuwany w rurę polietylenową w dowolnym miejscu. Rozstaw kroplowników na rurze uzależniony jest od rozstawy nasadzeń. Kroplowniki indywidualne mogą być dodatkowo wyposażone w dwójniki lub czwórniki kompletne (z wężykami zakończonymi końcówkami do wbijania w grunt), za pomocą których z jednego kroplownika można rozdzielić wodę na dwa lub cztery punkty kapiące.

Strony katalogowe

03_nawodnienia-kroplowe_19-22
RWS

System Nawadniania Dokorzeniowego (RWS)

Przeznaczony jest do nawadniania drzew i krzewów. System ten umożliwia wodzie, powietrzu oraz składnikom odżywczym przedostawanie się przez stwardniałą glebę i wnikanie bezpośrednio do systemów korzeniowych krzewów i drzew. Poprawia to warunki ich wzrostu, uwalnia nagromadzone gazy, które mogą powodować napięcia korzeniowe oraz sprawia, że korzenie pozostają pod powierzchnią ziemi, przez co są mniej narażone na zniszczenia. System ten jest szczególnie polecany dla obszarów zieleni miejskiej.

Strony katalogowe

Automatyczny system nawadniający

Zobacz jak wygląda i z czego składa się typowy automatyczny system nawadniający w ogrodzie.

Opis systemu

blank

Pozostałe elementy systemu nawadniającego, jak: sterowanie automatyczne, filtracja wody, nawożenie, elementy połączeniowe, zbiorniki na wodę itd., stosowane także w systemach na innych obiektach, opisane zostały w zakładce OSPRZĘT NAWADNIANIA.

Uwaga: poprawne działanie każdego systemu nawadniającego zależy od właściwego doboru poszczególnych urządzeń na etapie projektowania. Aby uniknąć strat związanych z wadliwym działaniem zainstalowanego systemu zawsze powierzaj wykonanie projektu specjaliście. Niepoprawne działanie elementów systemu często wynika z błędów projektowych, a nie z wad zastosowanych urządzeń.

Masz pytania? Zadzwoń do nas +48 (22) 336 90 40 lub
Napisz do nas